Malowanie Drzwi Wewnętrznych

Jeśli chcesz mieć łatwy, szybki i efektowny projekt, spróbuj pomalować drzwi wewnętrzne! Ten prosty projekt może błyskawicznie rozjaśnić Twoją przestrzeń i sprawić, że będzie świeża i nowa. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o malowaniu drzwi wewnętrznych.

Uwielbiam łatwe do wykonania projekty, szczególnie takie, które można zrobić w weekend i które całkowicie zmieniają klimat przestrzeni. Malowanie to jedna z moich ulubionych rzeczy do zrobienia w przestrzeni, ponieważ robi ogromną różnicę.

Świeża warstwa farby może sprawić , że ciemne przestrzenie staną się przytulne , małe – większe , a ciemne – jaśniejsze . Pewnie dlatego malowanie jest zawsze jedną z pierwszych rzeczy, które robię, kiedy wprowadzamy się do nowego domu.

Nawet jeśli nie masz ochoty malować całego domu, coś tak prostego jak malowanie listew przypodłogowych może mieć ogromny wpływ!

czarne drzwi DRE

Powody malowania drzwi wewnętrznych

Oczywiście nie wszyscy będą mieli ten sam powód, by chcieć pomalować swoje drzwi. Ale bez względu na motywację, wszystko sprowadza się do jednego powodu – chęci stworzenia pięknego domu, który możesz pokochać!

Przestarzałe drewniane drzwi – Niektóre drewniane drzwi są absolutnie wspaniałe, tak jak są, a inne są nieco mniej pożądane. A może wygląd jest trochę cięższy i ciemniejszy niż ten, który wolisz. Malowanie drzwi to sposób na rozjaśnienie wyglądu i poczucia przestrzeni.

Potrzebne naprawy – Być może Twoje drzwi mają dziury lub pęknięcia, które wymagają naprawy. Po odrobinie szpachli, szlifowaniu i warstwie farby znów będą wyglądać jak nowe.

Odświeżenie – spójrzmy prawdzie w oczy, po pewnym czasie żadne szorowanie nie sprawi, że drzwi będą wyglądały na całkowicie czyste. Czasami potrzeba świeżej warstwy farby, aby nadać drzwiom lifting, którego tak bardzo potrzebują.

Pomaluj na biało — nie ma nic lepszego niż malowanie wykończenia na biało , aby odświeżyć i tchnąć nowe życie w Twoją przestrzeń. Dlaczego nie pomalować swoich drzwi, kiedy jesteś przy tym? To może być właśnie to, czego Twój dom potrzebuje, aby czuć się czysty i świeży.

Wszystko w jednym kolorze – popularnym trendem jest malowanie ścian i przycinanie tego samego koloru . Często ten efekt uzyskuje się białym lub jasnym neutralnym kolorem, ale można go wykonać w dowolnym kolorze. Po wybraniu koloru malujesz w nim wszystko – ściany, wykończenia, parapety, listwy przypodłogowe, sufity – i tak, drzwi.

Pomaluj na czarno – Kolejnym rosnącym trendem jest malowanie drzwi wewnętrznych na czarno. Może to zabrzmieć sprzecznie z intuicją, jakby ukradło całe światło z przestrzeni. Jednak gdy jest to zrobione dobrze i jest wystarczająco dużo innych elementów, aby to zrównoważyć, efekt może być nowoczesny i absolutnie oszałamiający.

Pop of color – Być może nie chcesz pomalować wszystkich drzwi wewnętrznych, ale podkreślić tylko jedne lub dwa. Na przykład drzwi do spiżarni w kuchni wyglądałyby słodko pomalowane na stonowany zielony kolor, a wejście do szafy mogłoby być wesołym żółtym. Wybierz dowolny kolor pasujący do Twojego wystroju i stwórz punkt centralny za pomocą jednych z Twoich drzwi.

Jakiego rodzaju farby użyć na drzwiach wewnętrznych

Wiemy więc, dlaczego ktoś może chcieć pomalować swoje drzwi, ale teraz mamy logistykę, jak to zrobić. Na początek będziesz chciał wybrać odpowiednią farbę. Rodzaj farby, której używasz, może spowodować lub zepsuć Twój projekt, więc przeprowadź badania i wiedz, co otrzymujesz.

Różne marki mają własną linię farb do wykończenia i drzwi. Wybierz wysokiej jakości farbę, która wytrzyma codzienne użytkowanie. To nie czas na najtańszą opcję, jaką możesz znaleźć.

Drzwi z pewnością gromadzą odciski palców i inne smugi. Najlepiej wybrać taką farbę, która łatwo się wyczyści. To nie jest miejsce na wykończenie płaskie lub skorupki jajka. Wybierz dobrej jakości wykończenie półmatowe lub błyszczące. Połysk będzie wyglądał bardzo błyszcząco, więc jeśli to nie jest Twój ulubiony wygląd, użyj półpołysku, aby uzyskać piękny delikatny blask.

Czy powinienem spryskać lub szczotkować drzwi wewnętrzne?

Decyzja o użyciu pistoletu do malowania lub wałka i pędzla naprawdę sprowadza się do osobistych preferencji i rodzaju pracy, którą chcesz włożyć w projekt.

Tylko natryskiwanie może zapewnić gładkie wykończenie fabryczne. Po prostu nie da się tego uzyskać pędzlem i wałkiem. Zawsze będą widoczne pociągnięcia pędzlem, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Jednak nadal możesz uzyskać piękne wykończenie za pomocą pędzla i przy znacznie mniejszym nakładzie pracy przygotowawczej!

Jeśli natryskujesz, najlepiej zdjąć drzwi z zawiasów, aby chronić otaczające obszary przed nadmiernym natryskiwaniem. Nawet jeśli zostawisz drzwi na miejscu, upewnij się, że są one dobrze zaklejone plastikiem .

Jeśli używasz pędzla i wałka, prawdopodobnie nadal najlepszą praktyką jest wyjęcie drzwi z zawiasów, aby można je było pomalować na płasko. Jednak najłatwiejsze i mniej czasochłonne jest pozostawienie go w miejscu.

W końcu jest to osąd, jak chcesz to zrobić. Oba sposoby mają zalety i wady, ale oba sposoby mogą zapewnić piękne wykończenie, które będzie można cieszyć się przez długie lata.

Narzędzia, których będziesz potrzebować

Za pomocą kilku podstawowych narzędzi możesz rozpocząć ten prosty projekt malarski.

 • Śrubokręt – do demontażu okuć klamek
 • Środek odtłuszczający
 • Papier ścierny o ziarnistości 120 lub płynna szlifierka
 • Szpachlówka do drewna lub szpachelka do szlifowania – do wszelkich niezbędnych napraw
 • Ściereczki – do usuwania kurzu
 • Podkład – taki jak Kilz (przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że jest kompatybilny z twoją farbą)
 • Lakier – do wykończenia i drzwi wybierz wysokiej jakości półpołyskową farbę do wnętrz
 • Pędzel 2″ – dobrej jakości pędzel z nylonowego włosia dobrze się sprawdza
 • 4-calowe mini rolki i osłony rolek z pianki o wysokiej gęstości – dla możliwie najgładszego wykończenia
 • Tacka na farbę i wkładki
 • Taśma malarska – do oklejania zawiasów drzwi lub szyby wstawkowej
 • Nóż żyletkowy – do odcinania taśmy
 • Kropla ściereczki – do ochrony podłóg

Jak malować drzwi wewnętrzne

Podzielę się instrukcją malowania drzwi wewnętrznych za pomocą pędzla i wałka piankowego. Jest to popularny sposób, ponieważ nie wymaga żadnych drogich narzędzi ani specjalnych umiejętności. To łatwa i szybka modernizacja domu, którą każdy może zrobić!

 • Usuń cały sprzęt, w tym klamkę i rygiel. Odłóż go na bok w torbie Ziploc dla bezpieczeństwa.
 • Jeśli zdejmujesz drzwi z zawiasów, zrób to teraz. Pomiń ten krok, jeśli będziesz malować drzwi wewnętrzne, gdy wiszą w miejscu.
 • Wyczyść drzwi środkiem odtłuszczającym, aby usunąć wszelkie odciski palców lub nagromadzony brud.
 • Nałóż szpachlę do szlifowania lub szpachlówkę do drewna, aby naprawić wszelkie dziury lub pęknięcia.
 • Użyj papieru ściernego o ziarnistości 120, aby lekko zeszlifować powierzchnię lub użyj płynnego papieru ściernego, aby lekko zetrzeć powierzchnię. Zobacz mój pełny poradnik jak malować bejcowane drewno bez szlifowania .
 • Przed gruntowaniem należy usunąć resztki kurzu za pomocą ściereczek.
 • Połóż ściereczki, aby chronić podłogę przed kapaniem.
 • Zawiasy osłonić taśmą malarską.
 • Najpierw nałóż podkład. Jeśli Twoje drzwi są płaskie, zagruntuj je wałkiem piankowym. Spróbuj nałożyć równomierną warstwę.
 • Jeśli masz zagłębione panele, najpierw wyszczotkuj zagłębione obszary, a następnie podążaj za wałkiem piankowym na powierzchniach paneli. Zagruntować w kierunku słojów drewna.
 • Jeśli drzwi mają poziome szyny pośrodku (nie górne i dolne), użyj rolki, aby zagruntować te następne, zatrzymując się, gdy dojdziesz do pionowych szyn bocznych.
 • Jeśli ma środkowy pionowy profil, użyj wałka do zagruntowania następnego, tak aby zlewał się z poziomymi szynami, które właśnie zagruntowałeś.
 • Następnie za pomocą wałka piankowego zagruntuj pionowe ramiaki po bokach drzwi. Powinny zlewać się z poziomymi szynami, które już zagruntowałeś.
 • Następnie zakończ poziomymi szynami na górze i na dole, tak aby zlewały się z pionowymi ramiakami.
 • Pozostaw podkład do całkowitego wyschnięcia.
 • Wykonaj te same kroki, używając koloru farby. Pomaluj dwie warstwy.
 • Pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed ponownym powieszeniem drzwi i ponownym zamontowaniem okuć.

Wskazówki i porady dotyczące malowania drzwi wewnętrznych

 • Użyj dobrej jakości pędzla. Lubię 2-calową skośną nylonową szczotkę z krótką rączką. To takie proste w użyciu!
 • Użyj dobrej jakości farby. Porozmawiaj z ekspertami w lokalnym sklepie z farbami. Pomogą ci wybrać odpowiedni rodzaj farby do twojej pracy.
 • Usuń sprzęt z drzwi. Wiem, że powiedziałem to wcześniej, ale nie pomijaj tego kroku! Nic nie wygląda gorzej niż piękne drzwi z pomalowaną klamką.
 • Malować w kierunku słojów drewna. Po prostu wygląda lepiej, gdy farba podąża za drewnem.
 • Nie przepracowuj farby. Kuszące jest, aby wrócić i poprawiać, ale możesz zostawić więcej śladów pędzla. Zawsze możesz wrócić i trochę poszlifować, a później poprawić, ale na razie po prostu zostaw to w spokoju.
 • Pracuj szybko. Farba szybko schnie, więc aby nie dopuścić do wysychania brzydkich linii, musisz działać szybko. Dlatego moja instrukcja zawiera kolejność malowania torów i ramiaków oraz sposób, w jaki mają one zakryć część już namalowanej farby. Jeśli będziesz pracować zbyt wolno, farba, którą już zrobiłeś, wyschnie na miejscu i będzie widoczna.
 • Usuń taśmę z zawiasów lub wstawek, gdy farba jest jeszcze mokra. Czekanie, aż wyschnie, może spowodować rozdarcie farby. W razie potrzeby najpierw natnij taśmę żyletką.

 

Często Zadawane Pytania

Jakiej farby używasz na drzwiach wewnętrznych?

Wybierz wysokiej jakości półbłyszczącą farbę do wnętrz, przeznaczoną do wykończenia i drzwi. Każda marka będzie miała do tego celu własną linię. Półpołysk będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Płaskie i skorupki jajka nie są tak łatwe do czyszczenia, więc nie są tak dobrze dopasowane do drzwi, które będą często dotykane. Połysk również jest odpowiedni, chociaż wiele osób nie lubi tego, jak bardzo jest błyszczący.

 

Czy przed malowaniem trzeba szlifować drzwi wewnętrzne?

Jeśli malujesz na drewnie, które ma lakierowane lub już pomalowane wykończenie, najlepiej przed malowaniem przeszlifować. Użyj papieru ściernego o ziarnistości 120, aby lekko przeszlifować. Powoduje to zdzieranie powierzchni na tyle, że farba ma przyczepność. Alternatywnie, jeśli malujesz na drewnie, możesz użyć płynnego papieru ściernego, aby uzyskać ten sam efekt. Po szlifowaniu użyj podkładu.

 

Czy drzwi wewnętrzne można malować?

Tak! To zdumiewająca zmiana, jaką świeża warstwa farby może zrobić na drzwiach. Może całkowicie zmienić wygląd przestrzeni. Pokochasz wygląd świeżo pomalowanych drzwi wewnętrznych. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami w moim samouczku, aby Twój projekt okazał się taki, jak sobie wyobrażasz.